Lidé po celém světě podporují proměnu způsobu vzdělávání (změnu vzdělávacího paradigmatu). Lidé učící se důvěře v sebe, děti a mladé lidi.

Věříme, že dobrovolné vzdělávání a respektující přístup založený na principu nenásilí má potenciál učinit ze světa zcela odlišné prostředí pro život lidí.

Jste vítáni, pročítejte se tímto webem, připojte se k lidem tvořícím síť sebeřízeného vzdělávání, organizujte vlastní iniciativy, inovujte, sdílejte s námi vaše vlastní nápady, myšlenky, ideje nebo spolupracujte na kampani za sebeřízené vzdělávání.
Naším společným cílem je svět, kde lidé žijí vzdělávací svobodu.

Lidé zajišťující správu tohoto webu, podporující členy Aliance, koordinující osvětové projekty a strategie advokacie, sdílející zkušenosti se sebeřízeným vzděláváním a lidé veřejně deklarující svůj postoj ke vzdělávání jsou;

Michaela Řeřichová

Vyrůstala jsem jako tzv. znevýhodněné dítě. Pro mě, jak by se na první pohled mohlo zdát, tu měla být povinná školní docházka. Nepropadat sociálním sítem a vymanit se z vyloučení v rámci společného vzdělávání. Nestalo se. Naopak. Škola byla zcela výjimečné prostředí, jaké nemá ve světě obdoby. Ani v ní nebylo možné naplnění potřeb. To zasadilo další rány mé lásce ke světu znalostí i k lidem. Přála jsem si něco udělat pro „děti ulice“, jakým jsem bývala já a pracovat v nízkoprahových klubech. Podporuji děti, mladé lidi a jejich rodiny v sebeřízení, v učení, ve vztazích formou konzultací. Nejen na „Základně„. Pochybujete-li o sebeřízení svých dětí nejen ve vzdělávání. „Nepřerůstá nám přes hlavu? Uplatní se v životě? Stačí socializace, co máme?“ Cítíte-li se osamělí a bez podpory příbuzných, přátel či partnera v přístupu vůči dětem. Potřebujete-li se zorientovat ve vlastních motivacích, potřebách. Napište mi email nebo zavolejte na +420731513830. Můžeme se potkat také online.

Všem se zájmem o sebeřízení jsme otevřeli naši „Základnu“ centrum sebeřízeného vzdělávání a worldschooling hub pro domškoláky, unschoolery, worldschoolery. Místo proživot, tvoření a setkávání v Kamenici nedaleko Prahy.

Učím se nejlépe příběhy. Proto beseduji, píšu blog a s životním partnerem, spoluzakladatelem Aliance a zakladatelem iniciativy Svoboda učení Jiřím Košárkem točíme videa pro YouTube kanál Důvěřujeme dětem. Pořádáme setkání, včetně online setkánípobytové akce.  Tady je k dispozici můj návrh konceptu inkluzivních sociálně vzdělávacích center. Ráda bych, aby vnizkala „dobrodružná hřiště“, inspirovaná Adventure Playgrounds ve světě.

Gabriela Ježková

Motto: „Změnou, kterou ve světě hledáme, se musíme stát my sami.“
Mahátma Gándhí

Narodila jsem se v Brně, kde jsem šla poprvé do školky a školy, dále na gymnázium a PdF MU. Abych nevypadla ze cviku, hned po státnicích jsem navázala v rámci celoživotního vzdělávání na rozšiřující studium speciální pedagogiky, které jsem úspěšně ukončila závěrečnou zkouškou z etopedie, psychopedie, specifických poruch učení a integrativní speciální pedagogiky.

Stále jsem učila, doučovala, vedla kroužky, tábory, spolupracovala se vzdělávacími organizacemi, až jsem jednoho dne založila svou vlastní neziskovku. Postupně se začal vracet můj velký sen z dětství o tom, že si jednou založím „vlastní“ školu. Pustila jsem se tedy do práce a školu založila.

Jiří Košárek

Jsem spoluzakladatelem Aliance pro sebeřízené vzdělávání a zakladatelem projektu SvobodaUčení.cz. Věnuji se osvětě sebeřízeného vzdělávání, pro které legislativa České republiky nevytváří podmínky. Přeji si, aby se sebeřízené vzdělávání stalo legitimní možností pro všechny, kteří se tak chtějí vzdělávat.

Natáčíme s Michaelou Řeřichovou videa pro YouTube kanál Důvěřujeme dětem.

Zuzana Chabová

Jsem máma 7 leté domškolačky. Založila jsem a vedu centrum sebeřízeného vzdělávání EduCorn. Podporuji rodiny domškoláků a píšu blog (nejen) o sebeřízení pod názvem Draci a jednorožci.

Rodičovství vnímám jako rovnocenný vztah dvou lidí založený na vzájemném respektu a nenásilné komunikaci. Veřím, že když dětem nevezmeme jejich vnitřní motivaci, ve správnou chvíli se naučí vše, co pro život potřebují. Snažím se hlavně o to, aby děti nemusely „spokojeně“ plnit má očekávání, ale, aby vedle mě vyrůstali svobodní a spokojení lidé.

Milota Kadaňková

Mimo jiné jsem máma dvou synů. Na cestě jejich vzděláváním jsem se často cítila bezmocně, dostupné vzdělávací možnosti nebyly vyhovující, měla jsem málo informací, setkávala jsem se jen zřídka s lidmi, kteří by brali ohled na to, jak se děti cítí ve škole i doma.

Jsem zastáncem sebeřízení, způsobu života, kde má každý, včetně dětí a mladých lidí, možnost řídit svůj život. Každý, včetně dětí, by měl mít možnost rozhodovat o svém vzdělávání, o tom, co chce dělat.

Přeju si pro děti nacházet a tvořit takové možnosti vzdělávání, aby vyhovovaly jejich potřebám a potřebám rodin. Proto je mým cílem šíření informací o sebeřízeném vzdělávání a prosazení jeho legitimity.
Přeju si, abychom si mohli na svobodu přestat hrát a mohli ji žít.

Spoluzaložila jsem Facebookovou skupinu Škola je jen jedna z možností, je určena rodičům a všem ostatním, kteří hledají podporu v důvěře dětem a inspiraci ke vzdělávání. Zvu vás do ní.

Petra Pokorná Žádníková

Jsem vystudovaná učitelka. S oblibou ale říkám, že jsem musela hodně z toho, co jsem se naučila o dětech na hodinách psychologie a o způsobu, jakým se učí, zapomenout. Učila jsem pár let na základní umělecké škole angličtinu a češtinu. Šla jsem do toho s obrovským nadšením, ale časem jsem přišla na to, že mnoho mých představ se ani v nejmenším neshoduje s realitou.

S narozením dětí jsem si postupně začala uvědomovat, že jsou i jiné cesty než klasické školství a klasická výchova. Ta moje vedla přes Montessori, Respektovat a být respektován, Naomi Aldort až po Johna Holta, Petera Graye a unschooling. Až tady vše zapadlo tam, kam má a já se konečně cítím dobře v tom, co dělám.

Důvěra v děti a jejich touhu učit se a stát se součástí společnosti, důvěra v přirozený chod věcí a v načasování v ten správný moment, důvěra ve schopnost sebeřízení každého jedince – to jsou věci, které mi dávají smysl a kterým věřím.

Jsem máma tří kluků, velký zastánce sebeřízeného vzdělávání, spoluzakladatelka Liberecké Sudbury školy a moc ráda se věnuji psaní, zejména na téma sebeřízeného vzdělávání.

Markéta Čermáková

Sním o zdravé, svobodné společnosti, kde se sebeřízeně vzděláváme, rozvíjíme své talenty a respektujeme ostatní. Sním o společnosti, kde násilí je jen nouzovým prostředkem, nikoli běžnou součástí lidského jednání. Ano, taková společnost nevznikne jen tak a dost možná je nemožné si tento sen splnit. Dává mi ale smysl se alespoň pokusit a vydat se na cestu za laskavějším světem.

Díky dalším lidem, kteří mě podporují, mohu pomáhat těm, kteří se nemají na koho obrátit. Zlepšovat svět skrze jednotlivce se může zdát zdlouhavé, ale stojí to za to. Stejně tak stojí za to pomáhat, aby krizové situace vůbec nemusely nastat, či podporovat změnu na systémové úrovni.

Hlavním účelem spolku Komunikuji z. s., který jsem založila, je PODPOROVAT KVALITNÍ KOMUNIKACI, jakožto nástroj pro vytváření lepšího prostoru ke svobodnému a mírumilovnému životu. Komunikujme sami se sebou, komunikujme se světem okolo. Použijme komunikaci jako konstruktivní řešení situací v našem životě.

Přejete si veřejně deklarovat Vaši podporu sebeřízenému vzdělávání? Přidáme sem i Vaši fotografii s textem o Vás. Zveme vás k zapojení! Pokud máte námět na spolupráci nebo nás chcete podpořit, kontaktujte nás. info@seberizenevzdelavani.cz

Aliance pro sebeřízené vzdělávání z. s.

Č. ú. 2201782001/2010

IBAN CZ 83 2010 0000 0022 0178 2001

SWIFT/BIC FIOBCZPPXXX

Více o možnostech PODPORY ¦→ ZAPOJENÍ ¦→ LIDECH