Sebeřízené vzdělávání funguje a já podporuji legální možnost jeho výběru

Jsem matka tří synů, z nichž dva jsou v domácím vzdělávání, třetí je bude velmi pravděpodobně za pár let následovat. Jsem vystudovaná učitelka a spoluzakladatelka komunitní školy. Jsem zastánce svobodné volby, respektu k dětem a sebeřízeného vzdělávání.

Učitelkou jsem chtěla být vždy. Praxe po ukončení studia mne ale nutila k zamýšlení se nad způsobem, jak učení ve školách většinou probíhá a zda je to tak správně. Tenkrát šlo o pouhý pocit. S narozením dětí vše začalo získávat stále hmatatelnější obrysy a já jsem (spolu s manželem) objevila pojmy jako unschooling, sebeřízené vzdělávání nebo Sudbury škola. Až v tuto chvíli vše zapadlo a začalo dávat smysl.

Vidím každý den na svých synech, jak se učí novým věcem ve svém vlastním čase a svým vlastním tempem, jak neotřelá řešení problémů nacházejí a jak se zvládají začleňovat do společnosti. Nesmírně mne těší, když vidím, jak potřebují ve věcech vidět smysl, jak přemýšlejí o tom, když něco smysl nedává a nenechají se manipulovat.

Celý život je pro ně učením. Je to pro mne potvrzením těch skvělých myšlenek, které jsem před časem znala pouze teoreticky. Děti jsou úžasné bytosti, které si zaslouží naši důvěru. Sebeřízené vzdělávání funguje a já podporuji legální možnost jeho výběru.

Petra Pokorná

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Jsem vystudovaná učitelka. S oblibou ale říkám, že jsem musela hodně z toho, co jsem se naučila o dětech na hodinách psychologie a o způsobu, jakým se učí, zapomenout. Jsem máma tří kluků, velký zastánce sebeřízeného vzdělávání, spoluzakladatelka Liberecké Sudbury školy a moc ráda se věnuji psaní, zejména na téma sebeřízeného vzdělávání.

Trauma, poslušnost a vina

Když se v dětství vůči mně dospělí dopouštěli agrese [1], bránila jsem se. Jenže vždycky se našel někdo, kdo na mou obranu reagoval slovy: „Přestaň, nech

Co si takhle přestat stěžovat?

Co si takhle přestat stěžovat? Na učitele, na RVP, na zákony, na rodiče? Co si přestat stěžovat, že něco nejde… … že já bych jako

Nebezpečná poslušnost

Diskutuji s vámi vaše děti? Zpochybňují čas od času vaše pohledy na věc? S odpovědí “protože sem to řek” by se nikdy nespokojily? Buďte za to vděčni.